Tramboz Sizi De Öldürebilir

Bilgisayar Başından Kalkmayanların Dikkatine, Tramboz Sizi De Öldürebilir 

Teknolojinin gelişmesi ile teknolojiye bağlı hastalıkların görülme olasılığı bir hayli arttı. Özellikle bilgisayar ile iç içe, uzun süre karşından kalkmayanlar için risk büyük. Her an tramboz olabilirsiniz.

Tramboz, ani pıhtı oluşumu olarak bilinen, kan akışının bir anda durması ve kanın pıhtılaşarak kan akışını engellemesidir. Bu hastalık, uzun süre hareket etmeden hayatlarını devam ettirenlerde görülüyor. Yani ofis çalışanları, masa başı iş yapanlar, sık sık seyahat edenlerde görülme olasılığı çok yüksek oluyor. Dünyada meme ve akciğer kanserinden daha fazla can aldığı tespit edilen tramboz hastalığı, dünya da yılda 3 milyon, ülkemizde ise 30 bin kişinin can vermesine yol açıyor.

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği ve birlikte çalıştığı Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği ile bu sorunun farkındalık yaratarak ve halkı bilinçlendirerek yaygınlaşmasını ve insanlar tarafından dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Toplumu bilinçlendirmek amacıyla bu iki derneğin, ‘Pıhtı küçük, sorun büyük’ adlı sosyal sorumluluk projesine imza atması ile 13 Ekim Dünya Tramboz Günü başlayacak ve halka bu konu hakkında bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.

Bu sosyal sorumluluk projesine en büyük destek, ünlü komedyen, oyuncu, yazar Cem Yılmaz’dan geldi.

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar, kan akışındaki pıhtılaşmalarının aslında normal olduğunu ancak bu pıhtılaşmanın damar tıkayacak boyuta gelmesiyle risk teşkil ettiğini birkez daha vurguladı. Akar, yaşamı daha hareketli hale getirmeyi ve tramboza neden olan belirtilerin ciddiye alınıp bir an önce önlemini almamamız gerektiğinin altını çizdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here