Stephen Hawking’in Unutulmaz Sözleri

14 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitiren ve 76 yıllık yaşantısı boyunca bilim dünyasını aydınlatan Stephen Hawking önemli bir bilim adamıdır. Aynı zamanda dünya çapında tanınan Stephen Hawking’in evrene dair çalışmaları birçok teoriye ışık tutmuş ve yine birçok buluşa vesile olmuştu. Aynı zamanda ders kitaplarında yer alan buluşları ile tanınan Stephen Hawking modern çağın tanıdığı ünlü bilim adamlarından birisidir. Stephen Hawking’in tüm bu çalışmalarının yanı sıra kendisine has birçok sözü bulunmaktadır. Stephen Hawking’in en az kendisi kadar ünlü olan ifadeleri şu şekilde kayıt altına alınmıştır;

Zamana yolculuk ile ilgili;

“1967 yılına dönmek isterdim.. Ayrıca ilk çocuğum Robert’ın doğduğu yıla. Üç çocuğum da bana büyük mutluluk verdiler.” (NY Times – 2011 Mayıs)

Kara delik ile ilgili;

“Einstein, ‘Tanrı zar atmaz’ derken hatalıydı. Kara deliklerin varlığı, Tanrı’nın yalnızca zar atmakla kalmadığını, bu zarları göremeyeceğimiz yerlere atarak bizi şaşırttığını da gösteriyor” (Zamanın ve Uzayın Doğası – 1996)

Okul hayatı ile ilgili;

“Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Ama sınıf arkadaşlarım herhalde benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek,  bana Einstein‘ lakabını takmışlardı. 12 yaşımdayken, bir arkadaşım başka bir arkadaşımla ‘benim hiçbir yere gelemeyeceğim’ üzerine bir çanta dolusu şekerine iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum.. Neye göre karar vereceğiz ki?” (My Brief History – 2010)

Zeka ve IQ seviyesi ile ilgili;

“Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.”

“Hiçbir fikrim yok. I.Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır.” (NY Times – 2004  Aralık)

Kadınlar ile ilgili;

“Kadınlar tam bir muamma.” (New Scientist – 2012 Ocak)

Uzaylılar ile ilgili;

“Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse sonuç; Kolomb Amerika’ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.” (Into the Universe with Stephen Hawking – 2010)

Evren ve varoluş ile ilgili;

“Eğer bunun cevabını bulursak, bu insan mantığının da nihai zaferi olur ki bununla birlikte Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz.” (Zamanın Kısa Tarihi – 1988)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here