SpaceX’in Uzaya Gönderilecek Roketinin Testlerinin İlk Aşaması Tamamlandı!

Yıllardır uzaya daha büyük yükler nasıl taşınır bunun çalışmaları içerisindeydik. Şu sıralar bu çalışmaların meyvesini almak üzereyiz. Testlerin ilk aşamasından başarı ile geçen roketler en kısa zamanda uzaya fırlatılması bekleniliyor.

SpaceX’in Falcon Heavy roketleri ile ilgili çalışmalar neredeyse filmlere konu olacak şekilde uzun süredir devam ediyordu. Bu projesinin 2011 yılında açıklayan Elon Musk olmuştu. Firma yetkilileri verdikleri bilgilerde, çalışmaları biten ve test aşamasından geçen roketlerin mümkün olan en kısa sürede gönderileceği belirtilmişti. Bu testlerin ilk aşamasının bitmiş olması da sonuca yavaş yavaş ulaşılacağı anlamına gelmektedir.

Birbirine bağlı 3 adet Falcon 9 roketinden oluşan Falcon Heavy, bu özellikleri doğrultusunda biraz daha önem arz ediyor. SpaceX, gelecek dönemdeki işler için adeta ince eleyip sık dokuyor. Sistem git gide geliştirilirse beklentiler; aynı yörüngede 140.700 lbs çekecek şekilde olacağıdır. Bu sayede ise Ay’a ve Mars’a yapılması planlanan yolculuklara katılabilmesi için güçlü olması hedeflenmektedir.

Şirket yetkililerinden edinilen bilgilere göre; roketlerin şu an da fırlatılması için henüz çok erken olduğunu ve yıllardan sonra artık sona da çok yaklaştıklarını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra Ay ve Mars’a gönderilecek roketlerin en iyi şekilde dizayn edilmesi gerektiğini düşündükleri için geç olsunda güç olmasın mantığında olduklarını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Yakın zamanda bu konu ile ilgili gelişmelerin olması da beklentiler arasındadır.

 

2 YORUMLAR

  1. SpaceX gerçekten de çok efsane bir şirket. Çok güzel çalışmalara imza attılar. Hele başlarında Elon Musk gibi bir adam olduğu sürece nice buluşlar göreceğiz bizde. Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

  2. SpaceX’in bence en önemli artısı, dikey kalkış ve iniş yapabilen motor sistemi. SpaceX’den önce roketler adeta tek kullanımlık gibiyken şu an aynı roketi defalarca kullarak hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here