MozCast Nedir? Ne İşe Yarar?

MozCast, Google’da yer alan düzenli olası algoritma bazlı değişiklikleri sunan bir web sitesidir. İlgili servis sürekli olarak Google’da bulunan algoritmaların detaylandırılmasını sağlıyor. Siteniz üzerinde istatiksel değişimlerin sıklığı dikkatinizi çekmişse bunun temelinde algoritma güncellemeleri yatar.

Gerekli güncellemeler söz konusu ise yapmanız gereken ilk şey MozCast’ı devamlı kontrol etmektir. Yapacağınız araştırmalar, sitenizden olumlu dönütler alabilmenizi sağlar.

MozCast’a Neden İhtiyaç Duyulur?

Site kullanıcılarının Google’da yer edinebilmek için didindiği bu günlerde, sık duyulan konulardan biri de Google algoritma güncellemelerine bağlı dalgalanmalar. Google’ın daha donanımlı bir arama motoru olabilmek adına başlattığı bu uygulama, detay olarak spam içerik ya da backlink kaynaklara sahip sitelerin cezalandırılması amacını güdüyor.

Algoritma güncellemeleri Google üzerinde rahatlıkla fark edilebiliyor. Nitekim her güncelleme sonrası dalgalanma etkisini bir süre koruyor. İşte bu dalgalanmaları kontrol altında tutabilmeniz açısından Moz ekibi güzel bir yazılım ortaya çıkarttı.

MozCast Kullanımı

Algoritma bazlı dalgalandırmalar, siteler üzerinde uzun süre sorun teşkil ediyor. Bunu kontrol edebilmek ise MozCast sayesinde daha kolay. Siteye giriş yaptığınızda karşınıza hava durumu tablosu gibi bir tablo çıkar. Sayfada karşılaştığınız derece, ne kadar yüksekse dalgalanma da o kadar fazla olmuştur. Bu şekilde devamlı görüp kontrol altında tutmak mümkün fakat Google’ın gerçekleştirdiği bu cezalandırmadan kurtulabilmek için kalıcı ve donanımlı backlink kaynaklarına sahip olmanız avantajlı olacaktır.

 

1 YORUM

  1. Oldukça yararlı bir sistemleri var yazıda da belirttiğiniz gibi istatistiksel direkt olarak algoritmaların sonuçlarını analiz edebilmenize yarıyor. Yazı için teşekkürler, siteyi de herkese tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here