Laptop Isınma Sorunu Çözümü Nedir

Laptop ısınma sorunu özellikle yaz aylarında sıkça karşılan sorunlar arasındadır, son kullanıcı kişilerin sıklıkla karşılaştığı bu sorun ekran kartı ve işlemcilerin yorulmasından genellikle kaynaklanmaktadır veya laptopların çalışmayan fanları da bu sebepler arasında gösterilir, bilgisayarınızı periyodik olarak bakımını yaptırmalı ve fan temizliği başta olmak üzere işlemci macunu tazelemeyi de kesinlikle yaza başlangıçta yaptırmanızı öneririz.

Laptoplar, eklenen hız ve performans özellikleri ile yüksek verimde, sürekli çalışmakta olduğundan, çok çabuk ısınırlar. Buna bir de, kullanım anındaki, hava sıcaklığı ve havasız ortam gibi çevresel ısı faktörleri eklendiğinde, laptopların çalışma verimleri, aşırı ısınmadan dolayı, beklenenin çok altında kalabilmektedir.

Laptop Isınmalarına Karşı Ne Yapmalıyım?

Bu aşırı ısınma sorunlarının çözülebilmesi için, ilk olarak yapılması gereken, arka planda çalışan ve yüksek enerji harcayan programların kapatılmasıdır. Çok gerekmedik, aynı anda birden çok program kullanmak yerine, o an hangisi kullanılacaksa onu açmak, diğer programları kapatmaktır. Laptopların, düzenli temizliğini yapmak ve program bakımlarını yapmak da, ısınma sorunun çözümü için gereklidir. Laptoplar, yapıları gereği, alt kısımlarında hava almak zorundadır. Bu yüzden, yumuşak bir zeminde kullanmak, hava giriş ve çıkışlarını kapatacağından, ısınma sorununun ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca, masa gibi sert zeminlerde kullanılması gerekmektedir.

Laptop Soğutucular Çare Olabilir

Laptopların ısınma sorunları, oldukça can sıkıcı olabildiğinden, bu sorunu gidermek amacıyla üretilmiş, soğutuculardan kullanılabilir. Bilgisayarınızın USB girişine takılan bu aletler, düşük değerlerde enerji tüketerek, bilgisayarınızı aşırı ısınmaktan koruyabilir. Çoğu zaman çift ve büyük fanlı olarak üretilen bu cihazlar, bilgisayarınızın hava girişlerinin kapanmasını engelleyerek de etki sağlarlar. Basit gibi görünmesine rağmen, oldukça etkin işlevleri vardır. Bazı modelleri, bilgisayarınızı üzerine koyduğunuzda, yükseklik ayarı yapmanıza izin vererek, laptopların genel sorunu olan, görüş açısı sorununu da ortadan kaldırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here