Facebook Videolarında Reklamlar Yakında Dönmeye Başlıyor

Günümüzün popüler sosyal medya mecralarından birisi olan Youtube, videoları arasına aldığı reklamlardan elde ettiği gelirler fazlasıyla göze batmış olacak ki, sosyal medyanın bir diğer devi olan Facebook’ta 2017 yılı itibari ile aynı uygulamayı platformunda başlatmaya hazırlanıyor.

Facebook’a Video Arası Reklamlar Geliyor

Kullanıcılarını pek memnun etmese de yeni bir gelir kapısı olarak Facebook’un izlediği bu yöntem, reklam vermek isteyen ürün ve firma sahipleri için oldukça kullanışlı olacak gibi gözüküyor. Bu yeni gelir sistemine göre hem video yükleyen kişilerin hem de Facebook’un gelir elde etmesi ön görülüyor. 2016 yılının sonlarında yaptığı bir analiz sonucunda tüm yıl boyunca yaklaşık 100 milyon saatlik video izlendiğini tespit eden Facebook, bu izlenme oranlarını video arası reklamlar ile ek bir gelir modeline çevirmeyi planlıyor. Platform kullanıcılarının videolara olan yoğun ilgisi Facebook’un böyle bir uygulama başlatmasına neden olurken sosyal medyadan gelen kullanıcı tepkileri ise şimdilik olumsuz yönde.

Reklam Gösterme Tercihi Yükleyiciye Bırakılacak

Facebook’un bu yeni reklam modelinde reklamların ne şekilde gösterileceği yükleyiciye bırakılacak. Videolarda kendi reklamlarının görüntülenmesini talep edenler 20 saniyeden uzun süreye sahip olan videolarda bu özelliği kullanabilecekler. 20 saniyeden sonra istenilen herhangi bir anda video arasına reklamlarını koyarak daha büyük bir kitleye erişim imkânı sağlayabilecekler. Bu reklam türünden gelecek olan gelirin %55 içeriği yükleyen kişiye ait olacakken, %45’i de Facebook alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here