CoderDojo artık Türkiye’de gençlerle buluşuyor: Çocuklar için ücretsiz yazılım eğitimi

Back row, from left are: Hays Business Director Roisin Byrne, Momentum Skills Manager Michael Noble; and CoderDojo organiser Peter Doherty. Young coders pictured front row, from left are: James Heggarty, Ben Heggarty and Meggan Johnston. ©Press Eye Ltd Northern Ireland - 7th December 2012 Mandatory Credit - Picture by Darren Kidd /Presseye.com

Çocuklara kod yazmayı öğreten bu etkinlik tüm dünya çapında hızla gelişmeye başladı. Yurtdışında da eğitim veren coderdojo önce İrlanda da daha sonra tüm ülkelere yayılarak 6-17 yaş arası gençlere bilgisayar kodlarını yazmayı onlara uygun basit programlar yapmayı öğretiyorlar. Yazılım dünyasına adım atan bu gençler HTML,CSS,Scratch ve Python gibi konu içeriklerini öğrenmeye başlıyorlar.

Artık Coderdojo İstanbul’dada gençlerle buluşmaya başladı. Kısa süre içindede İzmir,Eskişehir ve Ankara dada yayılmaya başlayacak. Bu gönüllü eğitim organizasyonu tamamen ücretsiz olup tek amaçları üniversite beklemeden küçük yaşta eğitimler vererek bu sektörde daha çok gelişmelerini sağlamayı amaçlamışlardır.

coderdojosharp

Bildiğiniz üzere bu sektör şuanlarda Türkiye de çok gelişmemiştir bunun sebebi de küçük yaşta eğitimin önünü kapamalarından yola çıkıyor. Bu sayede erken yaşta tecrübe sahibi olabilirsiniz.

CoderDojo 2011’de James Whelton ve Bill Liao tarafından kurulmuştur hikayesi ise çok ilginçtir ki İrlanda da yaşayan james iPod Nanoyu Hackledikten sonra tanımasıyla da daha küçük öğrencilerin kod yazmasını öğrenmesini amaçlayarak bu yola koyulmuştur. Sadece düşünmeyerek bu eğitim yolunda ilerledi ve okulunda PBC Cork adında bir bilgisayar kulübü açtı ve aynı sene içinde bir girişimci Bill Liao ile tanışarak bu projeyi büyütmeye karar verdiler ve böylelikle bu zamana gelerek hızla farklı ülkelere 6-17 yaş arası çocuklara yazılım kursları vermeye devam ediyorlar.

Katılım İstanbul’da cumartesi günleri Kadıköy de ders vermeye devam ediyor. Eğer CoderDojo’u çocuğunuz için düşünüyorsanız gerekli bilgileri Facebook sayfasından yada CoderDojo Türkiye sayfasından öğrenebilirsiniz.

CoderDojo1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here